آذربایجان شرقی ویژه

آبشار و روستای گل آخئر

مشخصات کلی
نام
آبشار و روستای گل آخئر
وجه تسمیه
گل آخئر در زبان ترکی آذری به معنی تالاب جاری میباشد.
ویژگی جغرافیایی
این منطقه از نظر گردشگری در رتبه دوم استان قرار دارد که آبشار گل آخئر از زیباترین نقاط گردشگری آن است.
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
روستا و آبشار گل آخئر
بهترین زمان بازدید
بهار و تابستان
مدت زمان لازم برای بازدید
یک روز
آثار و نمونه های مشابه
وسایل مورد نیاز یک روزه
وسایل و تجهیزات مورد نیاز
وسایل مورد نیاز یک روزه
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
قله جلا داغی و ییلاقهای بالا دست قله
پیشنهاد ویژه
در طول مسیر رود آبشارهای کوچکی و جود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست
مسیر دسترسی
آذربایجان شرقی٬ ورزقان٬ خاروانا٬ بخش دهستان ارزیل
امکانات
دستشویی
سرویسهای بهداشتی در حد قابل قبول وجود دارد.
بوفه
مغازه و بوفه کوچک جهت خرید و سایل مورد نیاز وجود دارد.
اقامتگاه
تعدادی آلاچیق جهت اسکان مسافران وجود دارد لذا جداً از نشستن چادر زدن در باغات خود داری فرمائید.
توضیحات بیشتر
آب آشامیدنی ( بلاغ) در نزدیکی وجود دارد.
چکیده: آبشار و روستای گل آخئر

روستای گل آخئر از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان و در هفتاد کیلومتری ورزقان واقع شده است این روستا بدلیل وجود آبشار گل آخئر و نیز آب و هوای ییلاقی منطقه ای مستعد برای گردشگری در استان می باشد که همه ساله هزاران نفر را جهت بازدید از جاذبه هایش بسوی خود می کشاند.

آبشار گل آخئر از زیباترین مناظر منطقه ارسباران است.

متن کامل: آبشار و روستای گل آخئر

آبشار گل‌ آخئر یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجانشرقی است که در حوالی روستای گل آخئر (گورئیل) از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا شهرستان ورزقان 70 کیلومتری غرب ورزقان در دامنه های غربی کوه کسبه و در میان جنگلهای ارسباران قرار گرفته‌است.

واژه گل آخئر در زبان ترکی آذربایجانی به معنای تالاب جاری می باشد.

آبشار گل آخئر که از جاذبه‌ های این روستا می‌ باشد، از سه چشمه پرآب و  خنک، تشکیل شده و با شدت به پایین سرازیر می‌شود. آب بسیار خنک این آبشار، از کوه‌ های شمالی و مرتفع این روستا سرچشمه گرفته و پس از عبور از داخل روستا در آخر به یک آبشار زیبا تبدیل می‌ شود که ارتفاع آن، حدود 12 متر است و سپس در ادامه، پس از عبور از دره زیبا و سر سبز و پردرخت و گذر از روستای ارزیل با رود طرزم به یکدیگر می‌ پیوندند و رود بزرگی نشکیل داده و به سمت روستای حاجیلار و کبود گنبد سرازیر می گردند. اهالی روستا به این آبشار چرنا می‌ گویند.

 

احتمالا آبی که از این آبشار جاری است از دامنه های کوهها ی زنوز و روستای کوه کمر جاری میشود زیرا مسیری که ادامه این آبشار می پیماید به ارتفاعات روستای کوه کمر منتهی میشود.

 

آبشار گل آخور ورزقان در موقعیت جغرافیایی E460724 N383337  در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.مسیرهای  دسترسی به آبشار:

1- جاده تبریز صوفیان – شش کیلومتر پس از پلیس راه – جاده امند و امتداد جاده حدود پنجاه کیلومتر تا روستای ارزیل و ادامه مسیر حدود سه کیلومتر تا گل آخئر.

طول جاده کلا آسفالت بوده و مسیر کوهستانی می باشد لذا در رانندگی دقت زیاد می طلبد و فاقد هرگونه تابلو های راهنما جهت رسیدن به گل آخئر می باشد لذا پس از روستای امند و گذر از سه راهی ایوند به سه راهی ایری می رسیم که به سمت چپ ادامه مسیر داده و به سه راهی النجق – طرزم میرسیم که در اینجا تابلو شما را به سمت راست هدایت می کند که پس از عبور از روستای قیز کندی و طرزم به روستای ارزیل می رسیم و سمت چپ جاده شما راه به روستای گل آخئر هدایت می نماید. مسير بين ارزيل و گل آخور بسيار ديدني است يكطرف باغها سرسبز و يكطرف رودخانه پر آب و كوهاي سر به فلك كشيده آنقدر  لذت بخش است كه آدمي دوست دارد همان جا بماند و ديگر به شهر برنگردد.

 

2- تبریز – اهر – ورزقان – خاروانا (سه راهی ممد آقا) روستای ارزیل و نهایتا گل آخئر بمسافت حدود 210 کیلومتر. اگر اين مسير را به گل آخور انتخاب كنيد احتمال اينكه شب را بايد در روستاي ارزيل و يا گل آخئر بمانيد زياد است چون مسير طولاني و  طول مسير جا هاي ديدني زياد است.

 

3- تبریز – جاده بابا باغی و ادامه مسیر تا روستای آبخواره و سپس تغییر مسیر به سمت خاروانا – سه راهی ممد آقا – روستای ارزیل و نهایتا گل آخئر بطول 135 کیلومتر.(در سه راهی ممد آقا بعد از پیچیدن به جاده فرعی و طی حدود پنج کیلومتر راه به روستای ارزیل رسیده و از ارزیل تا خود آبشار باید یک کیلومتر راه خاکی را طی کرد، معدن طلای اندریان نیز در این منطقه قرار دارد.)

 

در طول مسیر رود آبشارهای کوچکی و جود دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

از ارزيل تا روستاي گل آخور 10 دقيقه با ماشين فاصله داريد صبح اول وقت پياده روي در اين مسير( ارزيل تا آبشار) صفاي ديگري دارد در ضمن بخاطر داشته باشيد در اين مسير از ورزقان تا گل آخور پمپ بنزين وجود ندارد فقط يك سوپر ماركت در روستاي ارزيل وجود دارد كه در صورت ضرورت ميتوانيد يك گالن از ايشان بنزين بگيريد پس يادتان نرود در ورزقان به مقدار بنزين دقت كنيد. در ضمن بعد 2 كيلومتر از ورزقان كه رد شديد منطقه اي بنام زر آباد وجود دارد كه در سمت راست جاده است واقعا” ديدني است .امکانات رفاهی :

سرویسهای بهداشتی در حد قابل قبول وجود دارد.

تعدادی آلاچیق جهت اسکان مسافران وجود دارد لذا جداً از نشستن یا چادر زدن در باغات شخصی خود داری فرمائید.

آب آشامیدنی ( بلاغ) در نزدیکی وجود دارد.

مغازه و بوفه کوچک جهت خرید و سایل مورد نیاز وجود دارد.روستای گل آخئر:

روستای گل آخور(گول آخئر) از توابع بخش خاروانای شهرستان ورزقان قرار گرفته و در ۷۰ کیلومتری شهر ورزقان واقع شده است. در اطراف این روستا چشمه ها و آبشار طبیعی و غار های زیر زمینی وجود دارند که مشهورترین آن ها یک آبشار زیبا و دل انگیز با ارتفاع ۱۲ متر در قسمت شرقی روستا است که آب آن به رودخانه ارزیل می ریزد.

این روستا با معماری کم نظیر خود سالانه پذیرای میهمانان و گردشگران زیادی می باشد.

لبنیات محلی و عسل از سوغات این روستا می باشد.مناطق گردشگری روستا:

علاوه بر این آبشار، قله جلا داغی این روستا و ییلاق‌های با لادست قله مورد توجه گردشگران  و کوهنوردان قراردارد.موقعیت جغرافیایی روستا:

روستا گل آخئر یکی از روستاها و جا‌ذبه‌های استان آذربایجان شرقی است که از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا ، شهرستان ورزقان است.

این روستا در مسیر ورزقان-خاروانا در منطقه ای به نام سه راهی ممد آقا واقع شده است و در 70 کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارد که روستای گل آخئر بدلیل وجود آبشار گل آخئر و نیز آب و هوای ییلاقی منطقه ای مستعد برای گردشگری در استان می‌ باشد که همه ساله هزاران نفر را جهت بازدید از جاذبه هایش بسوی خود می‌ کشاند.

کوه کسبه، از یک طرف به منطقه جنگلی چیچکلی و از جهت‌های دیگر به ایری داغ، قرمزلی، اوزمدل و قلعه جوشین وصل می‌شود, وجود رودخانه ای دائمی که از دل کوه خارج می‌شود، دره فوق العاده سرسبز و آسیاب‌های آبی، روستای گل آخئر را به مجموعه سیاحتی دلپذیری در قلب ارسباران تبدیل کرده است.آب و هوای منطقه:

آب و هواي ورزقان در تابستان معتدل تا گرم و در زمستان سرد و يخبندان و پربرف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *