مناطق دیدنی ایران ویژه

باغ فردوس تهران

مشخصات کلی
نام
عمارت و باغ فردوس
وجه تسمیه
قنات فردوس به دلیل اهمیت و پر آبی آن در زمان گذشته و وجود باغ‌های زیاد اطراف آن دلیل اصلی این نامگذاری بوده است.
قدمت
دوره قاجار
سازنده
حسینعلی‌ خان معیرالممالک
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
موزه سینما، عمارت و باغ فردوس
بهترین زمان بازدید
بهار تا اوایل پاییز
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
پیاده راه مقصودبیگ، تکیه بالای تجریش، تکیه پایین تجریش، امامزاده صالح، تماشاگه زمان، موزه موسیقی، موزه موسسه باستان شناسی، موزه دکتر حسابی
آدرس
تهران، خیابان ولیعصر ؛ نرسیده به میدان تجریش؛ کوچه بخشایش، باغ فردوس
نحوه دسترسی
خط 7 سامانه اتوبوسرانی تندرو تهران
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
دستشویی
اقامتگاه
رستوران
بوفه
پوشش شبکه

موزه سینما
در 1380، با حمایت و كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، معاونت امور سینمایی‌، سازمان میراث فرهنگی‌، شهرداری تهران و بنیاد فارابی‌، موزه سینمای ایران در بخشی از باغ فردوس‌، كه قبل از انقلاب ستاد جشن هنر شیراز و نمایشگاه هنرهای تجسمی و محل اجرای كنسرت موسیقی بود و سپس در سال‌های پس از انقلاب‌، مركز آموزش فیلم‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد، با حضور سیدمحمد خاتمی‌، رئیس‌جمهور، افتتاح شد.

تالارهای موزه شامل 7 تالار است ، با ورود به محوطه باغ از طریق پله های ساختمان زیبای باغ فردوس می توان وارد تالارهای موزه شد. در طبقه فوقانی 3 سالن وجود دارد و از داخل تالار سوم سینما به وسیله پله های مارپیچ می توان 4 تالار دیگر را بازدید کرد. عمده فضای آن به نمایش تجهیزات قدیمی فیلم سازی و فیلم برداری، جوایز مختلف سینمای ایران، عکس‌ها و خاطره‌هایی قدیمی و عروسک‌های دوست داشتنی از فیلم‌های قدیمی از جمله کلاه قرمزی و… اختصاص دارد.

تالار اول
تاریخچه ورود سینما به ایران

پرده خوانی | شهر فرنگ |پوسترهای اولیه | پیشگامان | اسباب سینما توگراف

تالار دوم
سینما در سالهای١٣٨٠-١٣٣٠

تالار سوم
جوایز و حضور بین الملل سینمای ایران

تالار چهارم
سینمای جنگ و دفاع مقدس

تالار پنجم
ارامنه و سینمای ایران

تالار ششم
بخش کودک و نوجوان

تالار هفتم
اتاق صدا، دوبله و موسیقیامکانات رفاهی:
در ورودی باغ فردوس، مجموعه‌ای با سازه سبک وجود دارد که به عرضه محصولات فرهنگی (کتاب، پوستر، لوح فشرده و…) می‌پردازد. همچنین چند باب فروشگاه از قبیل پوشاک، شیرینی و شکلات و صنایع دستی در بخشی از ساختمان موزه فعال است به گونه‌ای که ورودی آن از حیاط مجموعه است. دو کافی شاپ در حیاط مجموعه به ارائه خدمات برای بازدیدکنندگان می‌پردازند:
کافه ویونا در داخل محوطه باغ فردوس قرار دارد. در روز‌هایی که هوا خوب است می‌توانید از فضای خارجی کافه در داخل باغ و روزهای زمستانی هم از فضای داخلی‌ کافه استفاده کنید. در ضلع مخالف کافه ویونا، یک کافی شاپ دیگر هم وجود دارد. اسم این کافه که پاتوق اهالی سینما و هنر دوست‌ها است، کافه سینما است. این کافه هم فضای داخلی و خارجی خوبی دارد.مشکلات احتمالی:
وسایل همراه خود را باید در قفسه‌های تعبیه شده در ایوان موزه قرار داده و کلید آن را همراه داشته باشید. همچنین برای عکاسی در داخل موزه باید از اطلاعات (گیشه) ورودی باغ مجوز تهیه شود.راه‌های دسترسی:
برای رسیدن به مجموعه یا باید خیابان ولی عصر را تا باغ فردوس بالا بیایید و یا از میدان تجریش، خیابان ولی عصر را کمی به سمت جنوب حرکت کنید.

جای پارک:
با کمی جستجو در کوچه‌های منشعب از خیابان طوسی (خیابانی بالاتر از باغ فردوس) می‌توان محلی برای پارک اتومبیل خود بیابید. نزدیکترین پارکینگ عمومی پارکینگ همت در میدان تجریش است که می‌توانید پیاده و یا با اتوبوس به باغ فردوس برسید.

دسترسی با وسایل نقلیه عمومی:
اتوبوس: در ایستگاه باغ فردوس از “خط 7 سامانه اتوبوسرانی تندرو تهران” (خط راه آهن- تجریش) از اتوبوس پیاده شوید.
مینی بوس: در ضلع جنوب میدان تجریش سوار مینی‌بوس‌های “خط تجریش- ولنجک” و یا “خط تجریش- درکه” شده و باغ فردوس پیاده شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *