آذربایجان غربی اخبار

حفظ و احیاء بافتهای تاریخی با فرهنگ سازی میسر خواهد بود

مدیرکل میرا ث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی در اولین نشست تخصصی بافتهای تاریخی ؛ فرهنگ سازی را عاملی بسیار مهم برای حفظ و احیاء بافتهای تاریخی معرفی کرد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی ؛ جلیل جباری صبح امروز شنبه مورخ 22/ 10/ 97 در اولین نشست تخصصی بافتهای تاریخی استان با تبریک سالروز ولادت حضرت زینب سلام الله علیه و روز پرستار با اعلام این مطلب گفت : فرهنگ سازی در همراه کردن مردم برای حفاظت از آثار تاریخی موجود در بافتهای تاریخی شهر ها بسیار موثر است.

او با اشاره به اقدامات اداره کل در سالهای اخیر تصریح کرد : در سال جاری و بمناسبت سفر رئیس جمهور و رئیس سازمان متبوع به استان عملیات اجرایی مجموعه شمس تبریزی خود در زمینی به مساحت 7000 متر مربع و با تخصیص اعتباری بالغ بر 30 میلیارد تومان آغاز شد.

جباری اظهار داشت : ما در سال 96 اقدام به مرمت و احیای 100 بنای تاریخی در سطح استان نموده و در سال جاری نیز این اقدامات را برای ابنیه دیگر ادامه میدهیم .

او اضافه کرد : مطالعات و اقدامات خوبی در جهت راه اندازی موزه های جدید در ارومیه انجام داده و درصدد گشایش موزه مدرسه ، موزه طب و بانک بوده و عملیات تجدید بنای موزه میاندوآب و شروع عملیات موزه بوکان را در سال جاری شاهد خواهیم بود.

جباری ادامه داد : حفظ گذرهای تاریخی که عمدتاً در بافتهای تاریخی شهرها موجودند به تقویت محورهای گردشگری منجر شده و در آمدهای اقتصادی را عاید مردم و ساکنین آنها نموده است.

او اضافه کرد : ما مجموعه پیشنهاداتی آماده کرده و در قالب طرحهای بازآفرینی شهری به اداره کل راه و شهرسازی استان منعکس نموده و امیدواریم بخشی از اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری در جهت حفظ بافتهای تاریخی تخصیص یابد.

جباری گفت : اعتقاد داریم بدون همکاری شهرداری ها و مدیریت شهری در سراسر استان موفق به احیاء بافتهای تاریخی نخواهیم شد و بایستی از حمایتهای استاندار استان در این زمینه قدردانی کنیم.

گفتنی است اولین نشست تخصصی بافتهای تاریخی استان آذربایجان غربی با پخش کلیپ های معرفی آثار تاریخی و برپایی پنل تخصصی با استقبال خوب متخصصین و علاقه مندان روبرو شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *