آذربایجان شرقی ویژه

قوبول دره سی

مشخصات کلی
نام
قوبول دره سی
قدمت
نامشخص
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
تپه باستاني اژدها داش، دشت لشکر گاه، قوبول دره سی
بهترین زمان بازدید
بهار
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
قلعه های منطقه، جنگلهای ارسباران
آدرس
آذربایجان شرقی، هوراند، یک کیلومتری غرب روستای چناب
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
اقامتگاه
چکیده: قوبول دره سی
در دهستانها و روستاهای شهرستان هوراند در استان آذربایجانشرقی آثار باستانی متعددی وجود دارد. در این مطلب به قسمتی از این آثار میپردازیم.
بی تردید یکی از نقاط قره داغ که ارزش های تاریخی و طبیعی بالایی دارند، چیناب است.
در جاده اهر ـ هوراند روستایی به نام چیناب در ضلع شرقی آن وجود دارد که دارای محوطه تاریخی هوشنگ شاه و قوبول دره سی است. در همان محل غار کوچکی نیز وجود دارد که به غار چیناب معروف است. کمی بالاتر جنگلی نیز وجود دارد و در نهایت خط الراس کوه ها به فرهاد داشی و آن سوتر به قلعه پشتو می رسد.
قوبول دره سی، جهتی شرقی-غربی دارد؛ رودهای کوچک و جویبارهای متعددی از این دره به سوی رود قره سو جاری است. دشت گسترده ی وسیعی به نام لشکرگاه یا میدان هوشنگ شاه در این قسمت واقع است که قطعات سفال شکسته و سنگ چخماق، مربوط به قرون اولیه هزاره اول قبل از میلاد مسیح، به طور پراکنده در آن دیده می شود.
متن کامل: قوبول دره سی
دهستان دیکله که مرکز آن روستای چناب یا چیناب است و در دره ای باصفا واقع شده، ۴۴ روستای تابعه دارد و از نظر تاریخی دارای اهمیت فوق العاه ای است.
قوبول دره‌سى در يک کيلومترى غرب قريهٔ چناب از توابع هوراند (دو کيلومترى جادهٔ اهر – کليبر) پشت کوه سنگى مرتفعى واقع شده است، در مقابل آن، کوه هشت‌سر قرار دارد که به روايتى مسکن اصلى بابک خرمدين بوده است.
تپهٔ تاريخى اژدها داشى در اين دره قرار دارد. بر بدنه و بالاى آن غارهايى است که به گفتهٔ اهالى هر کدام گنجايش بيش از دو هزار نفر را دارد.
قوبول دره سی، جهتی شرقی-غربی دارد؛ رودهای کوچک و جویبارهای متعددی از این دره به سوی رود قره سو جاری است.
بر روى تپه‌‌هاى قوبول دره‌ سى، حفارى و تخريب‌هاى ناهنجارى صورت گرفته و تعداد قابل توجهى مجسمه‌‌هاى سنگى بيرون ريخته است. اين مجسمه‌ها که تعداد آن‌ها از صد بيشتر است و در غارهاى وسيع سينهٔ‌ کوه پيدا شده‌اند، اکثراً صورت مردان جنگى را دارند که دست بر سينه ايستاده‌اند. همچنين در قوبول دره‌سى ميدانى است به نام هوشنگ شاه (لشگرگاه) و معبدى به نام جلال تالان که احتمالاً بازماندهٔ يک آتشکده است.
علاوه بر مجسمه‌هاى سنگى مردان جنگى، مجسمه‌هاى ديگرى نيز به شکل گاو يا افراد غيرنظامى از اين منطقه کشف شده که نمى‌‌توان هويت دقيق محل آن را تعيين کرد. از طرف ديگر در اين ناحيه مقابرى وجود دارد که سفال‌هاى منسوب به هزارهٔ‌ اول و دوم قبل از ميلاد از درون آنها به دست آمده است.


تپه باستاني اژدها داش:

در دشت لشگرگاه هوراند تپه بسيار كوچكي به شعاع تقريبي ۱۵ و ارتفاع یک و نیم متر وجود دارد كه در اصطلاح محلي به اژدها داش ( سنگ اژدها ) معروف است. از اين تپه آثاري مختلف از قبيل قطعات سفال و سنگ چخماق مربوط به قرون اولية‌ هزاره اول قبل از ميلاد به دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *