اردبیل ویژه

موزه باستان شناسی اردبیل

مشخصات کلی
نام
موزه باستان شناسی
نوع موزه
باستان شناسی
سال تاسیس
سال 1387
ویژگی خاص
شاخصه این موزه اشیا شیشه ای آن است که در تعداد و تنوع قابل توجه است
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
سایت محوطه باستانی بوینی یوغون وسایر قسمتهای موزه، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی
بهترین زمان بازدید
تمامی زمان های بازدید.
مدت زمان بازدید
یک ساعت
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
آدرس
اردبیل، میدان عالی قاپو ، جنب مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
نحوه دسترسی
جنب مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
امکانات
راهنمای موزه
دسترسی معلولین با ویلچر
پارکینگ
امانتداری
سرویس بهداشتی
رستوران
اقامتگاه
توضیحات بیشتر
برای طبقه همکف در صورت کمک همراهان دسترسی با ویلچر نیز امکان پذیر است.
چکیده: موزه باستان شناسی اردبیل

موزه باستان شناسی اردبیل یکی از مجهزترین و زیباترین موزه‌ های تخصصی کشور به لحاظ معماری و فضاهای نمایشی نیز میباشد، این موزه روایتگر تاریخ و تمدن یک میلیون ساله ای است که به عقیده کارشناسان قدیمی ترین تاریخ اکتشافات باستان شناسی کشور محسوب می شود.

این موزه در سال 87 در مساحتی بالغ بر هزار و 700 متر مربع در دو طبقه و در بافت تاریخی و مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تجهیز و راه اندازی شده است.

یکی از مهمترین بخش های موزه باستان شناسی اردبیل سایت باستان شناسی قلعه بوینی یوغون روستای کورعباسلو ی شهرستان نیر است.

متن کامل: موزه باستان شناسی اردبیل

در طول چند دهه گذشته تاسیس موزه ها و نگارخانه های متعدد در سراسر ایران زمین بیانگر توجه سران این مرز و بوم به فرهنگ و تمدن است. علاوه برآن توجه به نگاهداری آثار باستانی و حفاظت از آن نیز جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. به طوری که توجه به آثار گذشتگان در حقیقت حفاظت از هویت ملی است. در همین راستا ایجاد موزه های مردم شناسی، صنایع دستی، باستانشناسی و… در جای جای استان اردبیل نشانه عنایات خاص به فرهنگ و تمدن و حفاظت از مواریث گرانبهای این منطقه است.

ساختمان فاخر موزه باستانشناسی اردبیل نیز از جمله طرح های مهم استان در زمینه معماری است. این موزه ،که در دو طبقه و با مساحتی بالغ بر ۱۷۰۰ متر مربع در بیست و نهم آبان ماه سال ۱۳۸۷ شمسی تکمیل و تجهیز و راه اندازی شد، یکی از موزه های باستانشناسی مجهز کشور به شمار می رود.

ساختمان موزه باستانشناسی بخشی از فضای پیرامون مجموعه تاریخی و فرهنگی شیخ صفی الدین اردبیلی را در برگرفته و آثار آن نمایانگر بخشی از فعالیت های تمدنی انسان در استان اردبیل محسوب می شود. آثار و اشیاء این موزه مشتمل بر دوره های مختلف پیش از اسلام، تاریخی و اسلامی است. اشیاء تاریخی و فرهنگی موزه باستانشناسی اردبیل با در نظر گرفتن قدمت و جنس آنها در دو طبقه سیر تحول و تطور تاریخ فرهنگ اردبیل را در دوره های مختلف تاریخی نشان می دهد.

رقابت با موزه‌‌ آبگینه در نگهداری اشیا شیشه‌ای

اشیاء شیشه ای و فلزی از دیگر آثار ارزشمند به نمایش گذاشته شده در موزه باستانشناسی است که هنر و تکنیک شیشه گری و فلزکاری این سرزمین را معرفی می نمایند. قدمت این اشیاء به هزاره اول قبل از میلاد تا عصر ساسانی و دوره پرشکوه اسلامی می رسد. در اصل شاخصه این موزه اشیا شیشه ای آن است که در تعداد و تنوع قابل توجه است. این تعداد شی شیشه ای که به صورت سالم اکتشاف شود در هیچ موزه ای مشابه نداشته و  ازاین لحاظ با موزه آبگینه رقابت میکند.

سکه های موزه:

در برخی از ویترین ها سکه هایی از دوره های مختلف تاریخی ایران و بیزانس از جنس طلا، نقره و … نگهداری می شود که تاریخ آنها به عصر ساسانی و اوایل اسلام تا سده ی 12 هجری قمری متعلق است. این سکه ها از نظر تحقیقاتی و باستانشناسی مهم بوده و بخشی از هنر فلزکاری و مهارت ضرب سکه ایران را معرفی می نماید، ضمن اینکه از نظر خطوط خوشنویسی و مطالعه سیر تحول خطوط قابل توجه هستند.

سایت موزه:

در موزه باستانشناسی اردبیل علاوه بر نگاهداری اشیاء و اموال تاریخی- فرهنگی،  يک سايت باستاني و تاريخي طراحي شده که بخشي از تاريخ و تمدن اشکاني منطقه بويني يوغون شهرستان نير را معرفي مي کند، منطقه‌ای که مطالعات تاریخ آن را به عصر آهن رسانده و هم اکنون اسکلت زنی که به شکل جنینی آرمیده در این سایت به نمایش گذاشته شده است. این قسمت متعلق به دوره پیش از تاریخ تا شکل گیری اسلام است. توضیح اینکه در ایران باستان و قبل از آیین زرتشت اگر زمان مرگ فرد قبل از ظهر بود روبه شرق و خورشید، اگر بعد از ظهر رو به غرب و اگر شب زمان مرگش بود به پشت و رو به ماه دفن می کردند.بازدید کنندگان در قسمت شرقی طبقه زیرین می توانند از این سایت بازدید نمایند.

اما مهمترین بخش این موزه که در آینده ای نزدیک راه اندازی خواهد شد، آثار کشف شده از بررسی های هیئت باستان شناسی روسی در سال های 83 تا 84 از حوزه رود قزل اوزن به عنوان مهمترین منبع آبی اردبیل است.

گزارش هیئت روس تائیدی بود بر وجود اشیا سنگی و دست ساز که متعلق به اولین فرهنگ سکونت بشر بر روی کره زمین در یک میلیون سال قبل است. تا جایی که بعد از بررسی سطح الارض منطقه نوبت به بررسی رگه های زمین رسید تا بافت سطحی زمین را که در طول هزاره ها تغییر یافته مورد آزمایش قرار دهد.

قدمت آثار حوزه قزل اوزن قدیمی ترین اکتشافات کشور خواهد بود. قرار است اشیا کشف شده در موزه باستان شناسی مرکز استان به نمایش درآید.

این استان در شهرستان های دیگر از جمله مشگین شهر، خلخال، نمین و نیر نیز موزه باستان شناسی دارد، برای رونق موزه ها اغلب آثار کشف شده در موزه شهرستان بومی نگه داری می شود. آثار شاخص و نمونه هایی که از نظر قدمت، نظریات علمی و مطالعات باستان شناسی بی نظیر است در برخی مواقع به مرکز استان ارسال می شود.

گردشگران می توانند با مراجعه به مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی علاوه بر بازدید از این مجموعه بی نظیر از بازارچه صنایع دستی، موزه خطایی و موزه باستان شناسی استان نیز دیدن کنند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *