جمهوری آذربایجان-قفقاز ویژه

آرامگاه نظامی گنجوی

چکیده: آرامگاه نظامی گنجوی

نظامی گنجوی از شاعران پارسی گوی قرن ششم هجری، مقارن با قرن دوازده میلادی است و سراینده منظومه‌ هایی چون «خسرو و شیرین»، «مخزن الاسرار»، «هفت پیکر»، «اسکندرنامه» و «لیلی و مجنون» است. این منظومه‌ ها به «دیوان خمسه» یا «پنج گنج» معروف هستند. منظومه لیلی و مجنون نظامی به زبان‌ های مختلف مانند آلمانی، فرانسوی، انگلیسی، روسی و ارمنی ترجمه شده‌ است. خمسه وی نیز به همّت رستم علی ‌اف به زبان روسی ترجمه و منتشر شده ‌است.

متن کامل: آرامگاه نظامی گنجوی

نظامی از استادان مسلم و از ارکان شعر فارسی بشمار میرود و دارای روش و سبکی جداگانه است. تأثیر سبک او در شعر فارسی شاعرانِ پس از وی آشکارا پیداست. او پیشوای داستان ‌سرایی در ادبیات فارسی ‌است و عشق را با زیباترین راز ها و رمز ها بیان کرده است. اشعار عاشقانه وی مورد تقلید بسیاری از شاعران بوده است.

نخستین بار گفتش کز کجایی

بگفت از دار ملک آشنایی

بگفت آنجا به صنعت در چه کوشند

بگفت انده خرند و جان فروشند

نظامی همچنین از دانش‌ های رایج روزگار خویش (علوم ادبی، نجوم، علوم اسلامی، فقه، کلام و زبان عرب) آگاهی وسیع داشته و این خصوصیت از اشعار او به روشنی قابل فهم است. وی از شعرای معاصر با خاقانی بود، خاقانی زودتر از وی دار فانی را وداع گفته است.

نظامی در شهر گنجه می‌ زیست و در همین شهر وفات یافته است. خود شاعر در شعرهایش خود را الیاس و پدرش را یوسف (یوسف بن زکی) معرفی کرده است. نظامی تخلص این شاعر گرانقدر است.

مقبره نظامی گنجوی شاعر بزرگ فارسی ‌زبان در حاشیه غربی شهر گنجه قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن میکنند. روز ۲۱ اسفند در تقویم رسمی ایران روز بزرگداشت نظامی گنجه‌ ای است.

ای همه هستی ز تو پیدا شده

خاک ضعیف از تو توانا شده

زیرنشین علمت کاینات

ما به تو قائم چو تو قائم بذات

 

تاریخچه آرامگاه
اولین بنا برای آرامگاه نظامی در قرن سیزده میلادی ساخته شد. پس از قرن ها در سال 1947 مقبره‌ جدیدی بر آرامگاه «نظامی گنجوی» در مکان مقبره مخروبه‌ وی بنا گردید و در سال 1991 نیز بنای فعلی بر مزار وی بشکل استوانه ای بیست متری احداث شد. اولین بنای آرامگاه نظامی گنجوی شاهد جنگ دو کشور ایران و روسیه بود. ارتش روسیه به فرماندهی ایوان پاسکوویچ معروف توانست قوای ایرانی را در این منطقه شکست دهد. آرامگاه نظامی تقریبا ۱۴ سال بعد کاملا تخریب شد تا اینکه میرزا آدیگوزل، خان منطقه قره ‌باغ، آنرا دوباره ساخت.

بنای فعلی آرامگاه، برجی بلند و استوانه ‌ای به ارتفاع ۲۰ متر است که فضای سبز و باغ های گل اطرافش را محصور کرده ‌اند. فرم استوانه ای این بنا که از گرانیت سرخ ساخته شده با برشهای نیمه مدور پوشانده شده است. این برج بلند که بر مقبره نظامی نصب است، از استقامت و پایداری روح صاحب گرانقدرش حکایت دارد.

در نزدیکی این آرامگاه، سمبل ها و نمادهایی از آثار ارزشمند نظامی به زیبایی تمام بنا گردیده است. هر یک از این مجسمه ها حکایت از داستان بلندی دارد که صدها پند و اندرز در خود جای داده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *