آذربایجان شرقی ویژه

جنگلهای هوراند

مشخصات کلی
نام
جنگلهای هوراند
ویژگی جغرافیایی
از جنگلهای ارسباران است.
ویژگی جانوری
خرس قهوه ای،خوک وحشی،روباه،شغال،گرگ،سیاه گوش وپرندگانی از قبیل :کبک،کبک چیل،جی جاق،کلاغ نوک قرمز و پرندگان شکاری چون عقاب طلایی،شاهین و ..
ویژگی گیاهی
دارای گونه های مختلف گیاهی و درختی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط ، فندق، گردو، زغال اخته و سماق و …
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار تا اوایل پاییز
تخمین مدت زمان بازدید
حداقل یک روز
آدرس
آذربایجان شرقی، هوراند٬ ۱۷۰ کیلومتری تبریز
امکانات
چشمه آب نوشیدنی
دارد

استان آذربایجان شرقی دارای وسعت ۴۵۰ هزار کیلومتر مربع است که از این میزان ۱۸۸ هزار هکتار آن پوشیده از جنگل است.

از ۱۸۸ هزار هکتار جنگل، ۱۶۴ هزار هکتار آن جنگل های بکر قره داغ ( ارسباران ) شامل مناطق اهر ، هوراند، کلیبر و خدآفرین است.  همچنين ۱۳  هکتار از جنگل های منطقه قره داغ ( ارسباران ) در بخش مرکزی اهر و بخش هوراند واقع شده است.

  •  معرفي منطقه: 

شهرستان هوراند با داربودن ۱۱ هزار هکتار اراضی جنگلی گونه های نادر و خاصی از جمله ارس، سرخدار، سماق را به خود اختصاص داده که در کل دنیا مساحت سرخدار کمتر از 5 هزار هکتار بوده که ۱ درصد آن را جنگل های شهرستان هوراند به خود اختصاص داده است.

شهرستان هوراند دارای سه ذخیره گاه مهم ارس، سرخدار و سماق در مناطق فندقلو، کورن، قره درویش، هوای، جعفرآباد، وروجن و تابستانق میباشد. قابل ذکر است که ذخیره‌گاه جنگلی با هدف حفظ و نگهداری از جنگل‌ها و گونه‌های ارزشمند جنگلی، مراقبت از منابع ژنتیکی پویا، نگهداری فرآیندهای اکولوژیکی، انجام پژوهش و تضمین موجودیتی نمونه‌های طبیعی اجرا می‌شود.

گیاه سرخدار:

یک درصد مساحت جنگل های سرخدار جهان در شهرستان هوراند قرار دارد.

به نقل از رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان هوراند، از این گیاه ماده ای به نام تاکسول بدست می آید که تاكسول در سال 1977 برای درمان سرطان رحم و سرطان پستان توسط FDA مورد تأیيد قرار گرفت. این گیاه سمی بوده و مصرف خوراکی برای انسان و دام ندارد.

جنگل تنباكلوی هوراند:

جنگل تنباكلوي هوراند نيز شامل جنگلهاي قره داغ است جنگلي كه روزگاري داراي وسعت بسار زيادي بوده و اما امروزه بصورت مئشه پارا به حيات خود ادامه مي دهد. روزگاری دامنه و کوهپایه های این منطقه به صورت وسيع از پوشش گیاهی جنگل بهره مند بودند. از دلایل نابودی این جنگلها می توان به قطع بی رویه درختان برای تهیه هیزم و نابودی جنگل برای ایجاد زمینهای کشاورزی اشاره کرد که در حال حاضر با وجود نفت و گاز هنوز هم درختان این جنگلها قطع می شوند . كوههاي اين منطقه یاد آور بزهایی است که با زیاده روی شکارچیان، منقرض شدند و پوست وشاخهایشان هم اکنون دکور ویترین شکارچیان شده است.خوشبختانه صخره های این کوه به دلیل عدم دسترسی، مسکن امنی برای گونه های مختلفی از حیوانات همچون خرس قهوه ای،خوک وحشی،روباه،شغال،گرگ،سیاه گوش و…. شده است.

ويژگيهای منطقه:

اين منطقه شامل كوههاي بلند و درختان گوناگون است كه نگاه هر بیننده ای را مجذوب خویش می سازد و همچنين زیست گاه حیواناتی است كه گاها از نظر تنوع در جهان بی نظیر می باشند. از جمله ، خرس قهوه ای،خوک وحشی،روباه،شغال،گرگ،سیاه گوش و….

پرندگانی از قبیل کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز و پرندگان شکاری چون عقاب طلایی، شاهین و … در این منطقه زندگی میکنند. همچنين از لحظ پوشش گياهي دارای گونه های مختلف گیاهی  و درختی منحصر به فرد سرخدار، ممرز، بلوط ، فندق، گردو و سماق و …  ميباشد.

از كارهايي كه براي منطقه تنباكلو انجام گرفته مي توان به موارد زير اشاره كرد :

با صرف اعتباری بالغ بر ۴۵۰ میلیون ریال، پاسگاه یگان حفاظتی منابع طبیعی شهرستان اهر مستقر در جنگلهای تنباکولوی هوراند به منظور صیانت بهتر و نظارت مطلوب بر جنگلها، مراتع، کنترل تخریب، اطفاء حریق و نظارت بر عرصه های ملی این پاسگاه و یگان مستقر در آن احداث و فعالیت خود را آغاز کرده است. همچنين ایجاد کمربند حفاظتی به طول هفت کیلومتر برای جنگلهای منطقه و نشانه گذاری اصلاح جنگل به مساحت ۲۶ هکتار و اخذ سند مالکیت برای عرصه های ملی به مساحت ۳۰ هزار هکتار و اجرای مادتین ۱۳ و ۳۹ به وسعت ۶۶ هزار هکتار از مراتع بخش هوراند را از دیگر کارهای انجام شده مي باشد.

موقعیت جغرافیایی هوراند:

شهرستان هوراند در ۱۷۰ کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال و غرب با شهرستان کلیبر، از سمت شرق با استان اردبیل و از سمت جنوب با شهرستان اهر هم‌ مرز است.

آب و هوای منطقه:

آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است که در زمستان با یخبندان‌های کوتاه مدت و هوایی خنک و مطلوب و تابستانهایی نسبتاً گرم و نسیمهای خنک و روح نواز همراه است

سوغات و محصولات منطقه:سماق، زغال اخته، پیاز معروف هوراند، توت، شیره توت و…

 

سایر جاذبه های گردشگری هوراند:

تپه باستانی آغامال تپه سی، قوبول دره سی، قلعه دختر و…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *